07 липня 2024 року naukoviy@pdmu.edu.ua (0532) 56-08-23

Генетичні варіанти та їх потенційний зв'язок з COVID-19 серед населення України

Прикладна, 2021-2023 рр.

№ ДР – 0121U107440

Керівник: д.мед.н.,проф. Коваль Т.І.

Мета проекту: визначення розповсюдженості в українській популяції та обґрунтування провідної ролі генетичних маркерів схильності індивіда до розвитку патологічних процесів, викликаних вірусом SARS-CoV-2, аналіз особливостей формування імунної відповіді при розвитку COVID-19.

Даний проект спрямовано на пошук нових загальних патогенетичних механізмів порушень активації сигнальних шляхів усередині клітини, які опосередковують високий рівень розповсюдженості COVID-19 та формування імунної відповіді.

Вперше застосовано комплексний підхід у досліджені генетичної детермінованості формування індивідуальної схильності до інфекційного агенту та імунної відповіді на РНК-вмісний вірус SARS-CoV-2 при розвитку COVID-19. Будуть проведені сучасні багатопланові дослідження з вивчення генетичних особливостей генів-мішеней для РНК-вмісних вірусних інфекцій, визначено та проаналізовано гени-кандидати, що беруть участь в формуванні загальної імунної відповіді організму на вірусний агент, за наявністю дефектів структурних та сигнальних білків, які обумовлюють проникнення вірусу в середину клітини та його реплікацію, внаслідок порушення експресії та поліморфізму генів, що їх кодують.

Вперше буде вивчено поширеність в українській популяції однонуклеотидних замін у генах системи комплементу С4, С5, Toll-подібних рецепторів (TLR3, TLR7, TLR8), серинової трансмембранної протеази 2 (TMPRSS2), генах, що кодують білок CD147, генах рецептору ангіотензину ІІ першого типу (AT1R). Отримані в ході виконання проєкту дані дозволять формувати групи ризику серед населення України, розробляти схеми лікування, ранньої діагностики, прогнозувати характер плину і швидкість прогресування інфекційного процесу, протидіяти поширеності захворюваності, сформувати заходи зі збереження санітарно-епідеміологічного благополуччя населення та підтримки стабільності біологічної безпеки України.


Розробка методики лікування та профілактики розвитку фіброзу легень шляхом активації PPAR-gamma рецепторів

Фундаментальна, 2023-2025 рр.

№ ДР – 0122U201686

Керівник: д.мед.н.,проф. І.П.Кайдашев

Мета проекту: експериментально на моделі фіброзу легень (ФЛ) обґрунтувати ефективність активації шляху PPAR-gamma для запобігання розвитку патологічного стану та оцінити терапевтичну ефективність використання агоністу PPAR-gamma піоглітазону у хворих, які перенесли COVID-19 з наявним ФЛ.

Вперше в Україні будуть проведені сучасні багатопланові дослідження на експериментальній моделі та в клінічній практиці для обґрунтування можливості запобігання розвитку ідіопатичного фіброзу легень через активацію шляху PPAR-gamma. Також, вперше буде досліджена терапевтична ефективність використання піоглітазону, у хворих із фіброзом легень, уточненні ефективні дози та режими введення препарату.

Виконавці проєкту вперше в Україні проведуть дослідження експресії генів, що мають відношення до запалення в легенях та формування ФЛ.


Внесок експресії комплексу мікроРНК в патогенез хронічного періодонтиту для розробки і оцінки методів таргетного лікування

Прикладна, 2023-2025 рр.

№ ДР – 0122U201709

Керівник: д.мед.н.,проф. І.М. Ткаченко

Мета проекту: розробка та обґрунтування методів терапії хронічного періодонтиту, спрямованих на корекцію порушення комплексної експресії міРНК.

Будуть розроблені заходи оптимізації лікування, у тому числі і військовослужбовців, в умовах воєнного стану, оцінено клінічну ефективність, що є соціально та економічно доцільним. Вперше буде перевірено клінічну ефективність препаратів, здатних модулювати експресію мікроРНК, та їх здатність реалізувати протизапальний ефект у комплексі лікування хронічного періодонтиту, сприяти регенерації кісткової тканини і періодонтальної зв’язки, що дозволить значно скоротити терміни лікування пацієнтів з періодонтитом та пов’язані з лікуванням витрати.

За даними дослідження будуть отримані наступні охоронні документи:

Патент на діагностику початкових ступенів хронічного періодонтиту, патент на лікування хронічного періодонтиту з використанням препаратів, які модулюють міРНК і зменшують рівень запальної деструкції.

За результатами будуть створені нововведення в галузі охорони здоров’я, інформаційні листи, методичні рекомендації.


На базі НДІ ГІОРПФ з 1997 року видається журнал «Проблеми екології та медицини», який включений до міжнародної індексації ISSN за номером 2073-4662. 
Наразі журнал внесений до електронних баз даних наукової періодики: «Index Copernicus International», «Ulrich’s Periodicals Directory», «Google Cholar».
Повнотекстова електронна версія статей надана на веб-сторінці www.ecomed-journal.org.